Pakiet to ogół wynagrodzeń całkowitych, na który składają się zdywersyfikowane dochody płacowe i pozapłacowe. Jest to nowoczesny, spójny system wynagrodzeń oferujący menedżerowi bogaty wachlarz składników dochodowych, kompleksową motywację opartą na składnikach gotówkowych, majątkowych, ubezpieczeniowych bądź rzeczowych, dostosowany do indywidualnych potrzeb, charakteru wykonywanej pracy oraz osiąganych wyników, charakteryzuje się formami dochodów odroczonych jak i krótkookresowych.
W ramach określonej kwoty łącznego dochodu powinno się kształtować poszczególne składniki w kierunku realizacji strategii firmy, które łącznie wpływają na postawy pracowników poprzez zróżnicowanie tych składników w strukturze rodzajowej i procentowej. Ze względu na rodzaj podmiotów, którym udostępnia się poszczególne składniki pakietu mogą być one: powszechne, grupowe i zindywidualizowane.
W strukturze pakietu znajdują się następujące składniki: wynagrodzenia gotówkowe (płaca zasadnicza, dodatki, premie, inne płace ruchome), wynagrodzenia pozagotówkowe długookresowe (własnościowe, finansowe, oszczędnościowe, ubezpieczeniowe, programy emerytalne) oraz bonusy (transportowe, mieszkaniowe, rekreacyjne, szkoleniowe, zdrowotne, sprzętowe, i inne). Często pakiety przybierają formę systemów kafeteryjnych.
Zaletą zastosowań pakietu jest pozyskanie i utrzymanie najbardziej przydatnych pracowników w firmie, stymulowanie pracowników w krótkim i długim okresie czasu, umacnianie integracji pracowników z firmą, zmniejszanie poczucia niepewności, budowa wizerunku i prestiżu przedsiębiorstwa, możliwości korzystania z ulg podatkowych.
Ze względu na niski średni poziom wynagrodzeń, uwarunkowania kulturowe oraz przyjmowane strategie wynagrodzeń, adresatami pakietów w polskich firmach jest kadra kierownicza.